Haber

Uluslararası Uzundere Karakucak Güreşleri Yapıldı

Cumhuriyetin ilanından bu yana her yıl geleneksel olarak düzenlenen “Uluslararası Uzundere Karakucak Güreşleri” Erzurum’un Uzundere ilçesinde yapıldı.

İlçe merkezindeki alanda 15 farklı kategoride düzenlenen güreş müsabakalarına Türkiye, Acara Özerk Cumhuriyeti, Gürcistan, Azerbaycan ve İran’dan 200 sporcu katıldı.

Kura çekiminin ardından güreşçiler yıldızlar kategorisiyle start alırken, sporcular kıyasıya mücadele etti.

Şampiyonayı aralarında dünya şampiyonu güreşçilerin de bulunduğu vatandaşlar hayranlıkla izledi.

Fatih Yaşarlı, başpehlivan kategorisinde rakibi Erhan Yaylacı’yı yenerek birinci oldu.

Güreş müsabakalarında dereceye giren sporculara ödül ve madalyaları düzenlenen törenle verildi.

Uzundere Belediye Başkanı Hilmi Aktoprak ise konuşmasında, Cumhuriyet kadar eski etkinliklerin bayram coşkusuyla yapıldığını söyledi.

Uluslararası bir güreş organizasyonuna ev sahipliği yapmanın kendileri için büyük bir onur olduğunu belirten Aktoprak, “Cumhuriyetimizin 100. yılını kutlayan etkinlikler kapsamında çeşitli programlar düzenliyoruz. Karakucak güreşleri de bunlardan sadece bir tanesi. Uluslararası karakucak düzenledik. Bu günü coşkuyla ve bayram tadında geçirmek için güreş yapıyoruz.Cumhuriyet nefes aldıkça, “Var oldukça bugüne yakışır etkinlikler düzenlemeye devam edeceğiz.” dedi.

Tortum Belediye Başkanı Muammer Yiğider, katıldığı her müsabakada Türk bayrağını dalgalandıran ve büyük başarılara imza atan Yaşarlı’yla bir hemşeri olarak gurur duyduğunu belirterek, “Bugün, ilçemizde düzenlenen 100. Uluslararası Uzundere Karakucak Güreş Festivali’nde, Uzundere ilçesinde başpehlivan rakiplerini eleyerek başpehlivan oldu. “Kardeşim Fatih Yaşarlı’yı bir kez daha tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum.” ifadelerini kullandı.

Başkan Yiğider, 16 Ekim’de Muğla’da düzenlenen Dünya Plaj Güreşi Şampiyonası’nda 90+ kiloda dünya şampiyonu olan Erzurumlu güreşçi Yaşarlı’ya cumhuriyet altınını takdim etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu