Haber

Tayvan: Ada çevresinde 23 Çin uçağı ve 4 gemi tespit edildi

Tayvan Savunma Bakanlığı, dün akşamdan bugün sabaha kadar ada çevresinde Çin’e ait 23 askeri uçak ve 4 savaş gemisinin görüldüğünü bildirdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, 3 adet SU-30, 8 adet J-16, 2 adet J-11 savaş uçağı, “Y-8 ASW” tipi deniz karakol, “Y-8 ELINT” tipi elektronik istihbarat ve “KJ-500” tipi havadan erken ihbar uçağı “BKZ-005” tipi askeri insansız hava aracının, Tayvan Boğazı’nda tarafların etki alanlarını sınırladığı varsayılan hava ve deniz hatlarını geçerek Tayvan’ın “Hava Savunma Tespiti” olarak ilan ettiği bölge üzerinden uçtuğu kaydedildi. Bölge (ADIZ)”.

Açıklamada, ada çevresinde tespit edilen 23 askeri uçak ve 4 savaş gemisinin elektronik izleme cihazları, devriye uçakları, gemiler ve kara füze sistemleri ile takip edildiği belirtildi.

Uçuşlar ve gemi devriyeleri, Çek Cumhuriyeti’nin yeni seçilen Cumhurbaşkanı Petr Pavel’in Tayvan lideri Tsai Ing-Wen ile 31 Ocak’ta yaptığı telefon görüşmesinin ardından geldi. Pekin, “içişlerine müdahale” olarak nitelendirdiği görüşmeyi protesto etti. “tek Çin ilkesini ihlal etmek” ve “Tayvan’ın bağımsızlığını savunan ayrılıkçı güçlere yanlış sinyal vermek”.

Tayvan Savunma Bakanlığı dün ada çevresinde 34 Çin askeri uçağı ve 9 savaş gemisinin görüldüğünü bildirdi.

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Ağustos 2022’deki ziyaretinin ardından Çin, Tayvan çevresinde askeri devriye faaliyetleri ve Tayvan Boğazı’nı ayıran prestijli “orta hattı” geçtiği yerlerde uçuşlar düzenlemişti.

Adayı kendi topraklarının bir parçası olarak gören Pekin, “tek Çin ilkesi”ne vurgu yaparak, Tayvan’ın dünya ülkeleriyle bağımsız diplomatik ilişkiler kurmasına, Birleşmiş Milletler ve diğer uluslararası kuruluşlarda temsil edilmesine karşı çıkıyor ve Tayvan ile diplomatik bağlarını kesmesi gerektiğini kabul etti. .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu